Strona Stanu Dziewic Konsekrowanych 

Dla konsekrowanych


O nas...

Konsekracje

Wydarzenia

Zmarle

Dokumenty

Literatura

Linki

Kontakt


Strona Centrum Promocji Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego
pod patronatem Podkomisji Konferencji Episkopatu Polski
ds. IFŻK


15 września 2021 r. w Bazylice Archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu ks. bp Romuald Kujawski włączył do stanu dziewic Archidiecezji Poznańskiej trzy panie.

W homilii, wygłoszonej podczas uroczystej konsekracji, ks. bp Romuald Kujawski mówił o tym, czym jest dziewictwo w tradycji Kościoła. – W naszych czasach dziewictwo jest szczególnym znakiem obecności Królestwa Bożego. Ma sens tylko w odniesieniu do Chrystusa – mówił biskup. Dodał również, że dziewictwo jest darem dla innych – jako misja i służba – a nie wyróżnieniem. Biskup zwrócił też uwagę na symbolikę uroczystości, która odbyła się w święto Matki Boskiej Bolesnej. Zachęcał by na wzór Maryi – w kontekście misyjnym – zawsze przyjmować postawę otwartości i dialogu oraz słuchać Jej słów: „czyńcie wszystko, co mój Syn wam powie”. Podkreślił również znaczenie pokory na tej drodze przywołując przykład postaci św. Jana Chrzciciela, który umniejszał się po to by Chrystus mógł wzrastać. – Oby na drodze tego powołania, którego potwierdzenie otrzymujecie ze strony Kościoła, paliła się miłość i świętość, która zawsze jest światłem Mistrza z Nazaretu – zaznaczył na koniec homilii.

Konsekracja miała bardzo uroczysty charakter. W katedrze poznańskiej zebrało się liczne grono kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz bliskich, którzy towarzyszyli swoją modlitwą i obecnością kandydatkom przyjmującym dar konsekracji. Uroczystość po raz pierwszy miała miejsce w historycznej katedrze. Zarówno sam obrzęd, liturgia, jak i oprawa wzbudziły swoim pięknem poruszenie i zachwyt wśród przybyłych gości. Swojego wzruszenia nie krył również bp. Romuald Kujawski.

Wraz z konsekrowanymi trzema paniami na chwilę obecną w Archidiecezji Poznańskiej jest 10 dziewic konsekrowanych.