Wróć na stronę główn±

Strona Centrum Promocji Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego pod patronatem Podkomisji Konferencji Episkopatu Polski ds. IFŻK

Stan dziewic Stan wdów
Tu zapraszamy
Tu zapraszamy
Tu zapraszamy

W roku 2021 wydarzyło się:

JG

JG

JG

JG

JG

JG

JG

JG

2-5 grudnia 2021, Częstochowa
Na Jasnej Górze odbyły się kolejne coroczne rekolekcje stanowe połączone z XVI Pielgrzymką Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego pod hasłem rozpoczynającego się roku liturgicznego "Posłani w pokoju Chrystusa".

W czwartek 2 grudnia rozważanie Apelu Jasnogórskiego wygłosił ks. Tomasz Rusiecki, Przewodniczący Podkomisji KEP ds. IFŻK.

Rekolekcje poprowadzili:

- dla dziewic konsekrowanych - ks. Adam Bajorski MSF - "W dialogu z Bogiem i ludźmi";
wzięło w nich udział 28 pań z 15 diecezji: bielsko-żywieckiej, częstochowskiej, elbląskiej, kaliskiej, katowickiej, kieleckiej, krakowskiej, pelplińskiej, płockiej, świdnickiej, tarnowskiej, warmińskiej, warszawskiej, warszawsko-praskiej i zielonogórsko-gorzowskiej.

- dla kandydatek do stanu dziewic - ks. Tomasz Rusiecki;
wzięło w nich udział 16 kandydatek z 11 diecezji: bielsko-żywieckiej, ełckiej, katowickiej, legnickiej, łomżyńskiej, poznańskiej, warszawskiej, warszawsko-praskiej, włocławskiej, wrocławskiej i zielonogórsko-gorzowskiej.

- dla wdów i wdowców konsekrowanych oraz kandydatek do stanu wdów - ks. Adam Wilczyński;
wzięło w nich udział 100 pań z 23 diecezji: gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej, kieleckiej, krakowskiej, rzeszowskiej, przemyskiej, łomżyńskiej, łowickiej, łódzkiej, pelplińskiej, elbląskiej, radomskiej, warszawskiej, warszawsko-praskiej, kołobrzeskiej, wrocławskiej, katowickiej, zielonogórsko-gorzowskiej, bydgoskiej, lubelskiej, siedleckiej, poznańskiej, były też wdowy z Częstochowy.

Na Pielgrzymkę dojechało 17 dziewic konsekrowanych, 9 kandydatek do stanu dziewic i 10 wdów.

Konferencję Posłani w pokoju Chrystusa wygłosił ks. bp Arkadiusz Okroj, a homilię podczas Mszy Świetej powiedział o. bp Jacek Kiciński CMF.

Relacja z Pielgrzymki Biura Prasowego Jasnej Góry.
19 października 2021, Grotniki
50 ROCZNICA ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH
i 55 ROCZNICA ŚLUBÓW ZAKONNYCH
OJCA WIESŁAWA ŁYKO OMI

relacjasympozjum katowice
JG

JG

JG

1-2 października 2021, Katowice
Sympozjum dla stanu dziewic z okazji 50-lecia odnowienia Ordo Virginum.
"KRÓL PRAGNIE TWEGO PIĘKNA".

W piątek 1 października był czas integracji - Msza Święta sprawowana w kopalni odprawiana przez bpa Arkadiusza Okroja i kapelana kaplicy, ks. Stanisława Puchałę, zwiedzanie kopalni, wspólna świąteczna kolacja.

W sobotę 2 października Sympozjum rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele Apostołów Piotra i Pawła (Pierwszej Katedrze Diecezji Katowickiej) pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca.
Kazanie wygłosił bp Adam Wodarczyk, który odniósł się do obchodzonego w tym dniu wspomnienia Aniołów Stróżów.

Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego wysłuchaliśmy trzech konferencji:
- ks. inf. prof. dr hab. Krzysztof Konecki (Włocławek) "FENOMEN ODNOWY OBRZĘDU KONSEKRACJI DZIEWIC";
- s. dr hab. Bożena Szewczul WNO, prof. Uniwesytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego (Warszawa) "SANCTUM PROPOSITUM DZIEWIC KONSEKRWANYCH – ASPEKT PRAWNY";
- bp. dr Arkadiusz Okroj (Pelplin) "FORMACJA DZIEWIC W ECCLESIAE SPONSAE IMAGO".
Był też czas na pytania i odpowiedzi, których udzielali członkowie Podkomisji KEP ds. IFŻK.

W Sympozjum wzięło udział 92 osoby z 28 diecezji (60 dziewic konsekrowanych, 17 kandydatek i 4 osoby świeckie, 3 biskupów i 7 księży, 1 siostra zakonna).

W niedzielę 3 października uczestniczyłyśmy we Mszy św. w Bazylice w Piekarach Śląskich u stóp Matki Boskiej Miłości i Sprawiedliwości Społecznej.

Informacja o Sympozjum

JG JG JG JG JG JG JGJG

23-25 lipca 2021, Harmęże
Rekolekcje dla stanu dziewic "DAR KONSEKRACJI", które poprowadził ks. Stanisław Szczepaniec, odbyły się w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Misjonarek Niepokalanej, Harmęże, k. Oświęcimia.
Uczestniczyło w nich 9 dziewic konsekrowanych (diec. bielsko-żywiecka, elbląska i krakowska) oraz 21 kandydatek do stanu dziewic (diec. elbląska, katowicka, krakowska, legnicka, poznańska, świdnicka, warmińska i warszawsko-praska).
Chętne uczestniczki rekolekcji zwiedziły Muzeum Auschwitz-Birkenau.
JG

16-18 lipca 2021, Częstochowa
Rekolekcje dla stanu dziewic "DAR POWOŁANIA", które poprowadził ks. Stanisław Szczepaniec, odbyły się w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Antoninek w Częstochowie.
Uczestniczyły w nich 3 dziewice konsekrowane (diec. krakowska i toruńska) oraz 16 kandydatek do stanu dziewic (diec. elbląska, gdańska, katowicka, koszalińsko-kołobrzeska, krakowska, legnicka, lubelska i warszawsko-praska).

kalwaria

18-20 czerwca 2021, Kalwaria Zebrzydowska,
III Warsztaty w ramach Formacji Stałej organizowane przez dziewice konsekrowane z Archidiecezji Krakowskiej dla dziewic konsekrowanych "Modlitwa mistyczna - zjednoczenie z Oblubieńcem". Konferencję wygłosił o. prof. dr hab. Wiesław Jerzy Gogola OCD.
W warsztatach wzięło udział 21 dziewic konsekrowanych (15 z arch. krakowskiej, 3 z arch. katowickiej, 1 z arch. warszawskiej, 1 z diec. koszalińsko-kołobrzeskiej, 1 z diec. bielsko-Żywieckiej).

lodz

25-27 czerwca 2021, Łódź,
Dni skupienia dla dziewic konsekrowanych i kandydatek "Kryzys w życiu dziewicy konsekrowanej" odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.
Uczestniczyło w nich 38 kobiet: z diec. warszawskiej, opolskiej, katowickiej, świdnickiej, elbląskiej, gdańskiej, warszawsko-praskiej, pelplińskiej, łowickiej, łódzkiej, bydgoskiej, lubelskiej (28 dziewic konsekrowanych i 10 kandydatek). Konferencje i świadectwa mówiły dziewice i kandydatki. Opiekę duchową sprawował o. Grzegorz Radomiak SJ, w sobotę Mszy św. przewodniczył bp Ireneusz Pękalski.

Konf. 1. Dlaczego spotykają nas kryzysy?
Konf. 2. Kryzys szansą wzrostu.
Konf. 3. Kryzys w modlitwie.
Konf. 4. Kryzys w relacjach.
Konf. 5. Słabość jako siła.
18-20 czerwca 2021, Kalwaria Zebrzydowska
W Kalwarii Zebrzydowskiej, odbyły się Ogólnopolskie Warsztaty Rekolekcyjne dla wdów i wdowców konsekrowanych, które poprowadził o. Rafał Klimas OFM. Hasłem spotkania było zawołanie Ojca św. Jana Pawła II wypowiedziane w Kalwarii z okazji 400-lecia Sanktuarium w 2002 r.: "Matko kalwaryjska, spraw, byśmy byli między sobą jedno, - i z Tobą".
W warsztatach uczestniczyły 52 wdowy z szesnastu diecezji Polski, wśród nich 11 wdów przygotowujących się do tego stanu.


24-29 maja 2021, Łódź
W Żdżarach, w Domu rekolekcyjnym im. Bł. Franciszki Siedleckiej, u sióstr Nazaretanek, odbyły się coroczne rekolekcje stanu wdów z diecezji łódzkiej. "Powołanie do: życia, bycia uczniem Pana Jezusa, wdowieństwa konsekrowanego". Rekolekcje poprowadził o. Grzegorz Radomiak SJ.
W rekolekcjach uczestniczyło 31 osób: 20 wdów konsekrowanych i 11 kandydatek do stanu wdów. Kandydatki uczestniczyły w rekolekcjach, przygotowując się do konsekracji, która odbędzie się 12 czerwca 2021 r., o godz. 10.00, w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi.Krakow

16 stycznia 2021, Kraków
W kościele św. Marka odbył się dzień skupienia dla dziewic konsekrowanych i kandydatek do stanu dziewic. Poprowadził je ks. dr Stanisław Szczepaniec. Konferencę wygłosił ks. Tomasz Rusiecki (diec kielecka), Przewodniczący Podkomisji KEP ds IFŻK. Mszę Świętą odprawił i homilię wygłosił ks. bp. Jan Zając, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.
Podczas Mszy Świętej, Panie przeżywające 15-tą rocznicę konsekracji, odnowiły postanowienie życia w czystości i naśladowania Chrystusa.
informacja diecezji
Wzięło w nim udział ok. 60 osób, w tym połowa poprzez transmisję na kanale Youtube Archidiecezji Krakowskiej.
nagranie konferecji ks. Tomasza Rusieckiego
nagranie homilii ks. bp. Jana Zająca


Strona Podkomisji KEP ds. Indywidualnych Form ycia Konsekrowanego